Ukentlig investeringskommentar mandag 29. juli

Uken som gikk var preget av moderat utvikling på de globale børsene, med et spesielt fokus på oljepriser, teknologisektoren, og makroøkonomiske nyheter som påvirket både aksjemarkedene og valutakurser. Oslo Børs avsluttet uken med et mindre fall, mens internasjonale markeder viste blandede resultater, spesielt med teknologisektoren som en sentral faktor. Økonomiske indikatorer fra både USA og Kina ga innsikt i den videre utviklingen, og markedsforventningene for rentepolitikken er i ferd med å justeres. Her følger en nærmere gjennomgang av ukens viktigste hendelser.

Oslo Børs falt med 0,6% sist uke, preget av et fall i Brent oljeprisen fra USD 82,5 til USD 80,5 per fat, mens europeiske gasspriser steg litt. Selv om det var betydelige trekk i amerikanske oljelagre, ble dette motvirket av svake kinesiske oljeimporttall og økt geopolitisk usikkerhet etter rakettangrep fra Hizbollah på Israel. Optimismen rundt fredsforhandlingene mellom Hamas og Israel avtok etter angrepene. Equinor rapporterte et sterkere enn ventet resultat, men aksjen falt med 3,2%. Oljeservice-selskapet Subsea 7 hadde et sterkt kvartalsresultat, men steg kun med 0,3%.

I Europa var den pan-europeiske indeksen STOXX Europe 600 opp 0,55%, mens DAX i Tyskland steg 1,35%, og CAC 40 i Frankrike falt med 0,2%. S&P 500 i USA falt med 0,8% etter tre uker med oppgang, drevet av et nedsalg i teknologisektoren, særlig i Alphabet (Google) og Tesla. Dow Jones steg med 0,8%, mens Russell 2000 (small-cap) økte med mer enn 3%. Økonomiske data viste en bedre enn ventet BNP-vekst på 2,8% i andre kvartal, samtidig som kjerneinflasjonen (PCE) var på 2,9%, noe høyere enn forventet. Markedet priser inn flere rentekutt i USA i 2024.

I Japan falt Nikkei 225 med 6%, og teknologiaksjer presset ned både Nikkei og TOPIX. Konsumprisindeksen i Tokyo steg 2,2% i juli, og yen styrket seg for tredje uke på rad. I Kina falt Shanghai Composite med 3,1%, CSI 300 var ned 3,7%, og Hang Seng i Hong Kong falt 2,3%. Den kinesiske sentralbanken kuttet renten med 20 basispunkter til 2,3%, noe som var det første kuttet siden august 2023.

Andre relaterte artikler

Hold deg oppdatert!

Meld deg på nyhetsbrevet vårt – ingen spam, kun nyheter!